Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Za co w samochodzie odpowiada rozrząd?

Silnik Twojego samochodu składa się z wielu szybko poruszających się części, w tym wału korbowego, wałka rozrządu, tłoków, zaworów silnika, drążków i kół pasowych. Gdy tłok porusza się w górę iw dół, zawory poruszają się odpowiednio, do wewnątrz i na zewnątrz. Wał korbowy obraca się, a korbowody ciągną i pchają. Wszystko to musi działać w doskonałej harmonii.
Różne rodzaje rozrządu
Istnieją dwa rodzaje rozrządu - rozrząd krzywkowy i rozrząd zapłonu. Rozrząd reguluje zawory i tłoki, a cały proces jest kontrolowany przez łańcuch lub pasek. Jeśli czas jest wyłączony, może wystąpić uszkodzenie. W przypadku niektórych silników, zwanych „silnikami zakłócającymi”, konsekwencje mogą być szczególnie złe. W przypadku tego typu silnika zawory i tłoki faktycznie zajmują tę samą przestrzeń w cylindrze, ale w różnym czasie. Ponieważ odstępy między momentem, w którym tłok zajmuje całą przestrzeń a momentem, kiedy zajmuje ją zawór są znacznie krótsze niż sekunda, prawdopodobnie możesz sobie wyobrazić konsekwencje wyłączenia rozrządu. Jak informują pracownicy serwisu samochodowego KODO, możesz doprowadzić nawet do konieczności przebudowy, a nawet wymiany silnika. Jeśli synchronizacja krzywki jest wyłączona, prawdopodobnie będziesz wiedział, ponieważ Twój samochód nie będzie działał dobrze, jeśli w ogóle zadziała. Z drugiej strony czas zapłonu może być trudniejszy do zidentyfikowania, ale łatwo go wyregulować.
Przeczytaj również: Kiedy warto naprawiać auto powypadkowe?
Jaką rolę pełni rozrząd?
Aby samochód działał na najwyższym poziomie, wyczucie czasu musi być ustawione na właściwym poziomie, co ma wpływ na prędkość i wydajność, z jaką odpala się silnik. Możesz wyregulować rozrząd swojego samochodu za pomocą lampki rozrządu i zestawu kluczy, narzędzi dostępnych w każdym sklepie z częściami samochodowymi.
Przeczytaj również: Jak wygląda naprawa układu hamulcowego?
Rozrząd silnika oznacza, że tłoki, zawory i świece zapłonowe wykonują swoje zadania dokładnie we właściwym momencie. W czterosuwowym silniku – typie stosowanym we wszystkich nowoczesnych pojazdach – każdy tłok porusza się cztery razy, aby wykonać jeden cykl. Najpierw przesuwa się w cylindrze, aby wytworzyć próżnię. W ten sposób zawór wlotowy (lub zawory, w zależności od konstrukcji silnika) otwiera się, aby wpuścić mieszankę paliwa i powietrza. W silniku z bezpośrednim wtryskiem przez zawór dostaje się tylko powietrze, podczas gdy paliwo jest wstrzykiwane bezpośrednio do cylindra. Zawór zamyka się, a tłok porusza się w górę, aby skompresować mieszankę paliwowo-powietrzną. Świeca zapłonowa odpala i zapala paliwo, a ta energia popycha tłok z powrotem w dół.
Przeczytaj również: Co wskazuje na konieczność wymiany tłumika w aucie?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana