Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Top 3 najcenniejszych materiałów które można odzyskać ze złomowanych samochodów
Kasacja samochodów jest sposobem na zmniejszenie ilości odpadów w środowisku naturalnym. Dzięki niej można odzyskać wiele cennych surowców, które zostaną ponownie wykorzystane. Należy pamiętać, że złomowaniem mogą zajmować się tylko przedsiębiorstwa, które są do tego uprawnione. Są one w stanie zdemontować i przekazać do przetworzenia elementy, które się do tego celu nadają. Dowiedz się, co można odzyskać ze złomowanych pojazdów!
1. Metale
Do ponownego użytku nadaje się wiele elementów silników i karoserii, skrzyni biegów, rozruszników, alternatorów i felg. To głównie złom stalowy, a także aluminium, ołów, mosiądz, miedź, a nawet platyna. Mechanik sprawdza wcześniej stan techniczny oraz wizualny auta i określa, jakie podzespoły nadają się do ponownego użytku. Mogą one być potem sprzedane innym właścicielom aut, jako części zamienne w niższej cenie. Jest to dla nich niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Jeśli podzespoły takie są zniszczone i uszkodzone, zostają poddane recyklingowi i zyskują drugie życie.
Przeczytaj również: Czy niekompletny pojazd można oddać na złom?
2. Szkło z samochodowych szyb
Profesjonalne złomowanie pojazdów przynosi korzyści w postaci odzyskania szkła z szyb samochodowych. Tafle szyb są sklejane cennym polimerem PVB. Jest on wykorzystywany w produkcji klejów, farb i lakierów. Dzięki nowoczesnym technologiom można go odzyskać jako oddzielny surowiec. Z kolei z całych, wielowarstwowych szyb można wyprodukować ściany działowe, balustrady oraz witryny sklepowe. Surowiec ten służy również do produkcji kulek szklanych, które są wykorzystywane np. do szkiełkowania, połyskujących tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Może spełniać funkcję dodatków w nośnikach katalizatorów oraz materiałach filtracyjnych. Sprawdza się jako granulat w kompozycjach architektoniczno-ogrodniczych.
3. Tworzywa sztuczne
Są one wykorzystywane głównie do produkcji wyposażenia wnętrza pojazdu. Jak wskazują specjaliści firmy Caban Recykling, ponownemu przetwarzaniu można poddać wszystkie elementy, również opony. Jeśli nie zostaną sprzedane jako części zamienne, powstaje z nich taki sam przedmiot lub wyrób o niższej jakości i innym zastosowaniu. Używane opony samochodowe rozdrabnia się i wykorzystuje jako dodatek do elastycznej kostki brukowej, nawierzchni bieżni oraz elementów placów zabaw. Mogą posłużyć do produkcji wykładzin dźwiękochłonnych i dywaników samochodowych.
Złomowanie pojazdów jest sposobem na odzyskanie wielu cennych surowców. Konieczne jest jednak zachowanie konkretnych procedur, które minimalizują negatywny wpływ tego procesu na środowisko naturalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana