Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Pomoc drogowa na autostradzie – co musisz wiedzieć?
Autostrady i drogi szybkiego ruchu to jedne z najgorszych miejsc, na których może dojść do awarii samochodu. Niektórzy obawiają się poruszania po takich drogach właśnie ze względu na tego typu problemy. Zanim wyruszymy w trasę warto dowiedzieć się, jak należy postąpić w przypadku usterki na autostradzie, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Gdzie zatrzymać auto po wykryciu awarii na autostradzie?
Zachowanie się na autostradzie po wykryciu usterki zależy od zakresu uszkodzeń pojazdu. Jeśli samochód jest nadal sprawny i możemy się nim dalej poruszać, zaleca się w miarę możliwości dotrzeć do najbliższego zjazdu. Ułatwimy w ten sposób przybycie na miejsce pomocy drogowej. W przeciwnym razie należy zjechać jak najbliżej barierek po prawej stronie (na pas awaryjny) i zatrzymać samochód. Zaleca się, aby tak postąpić także wtedy, gdy nie mamy pewności co się dzieje z autem i obawiamy się dalszej jazdy.
Jak oznakować miejsce?
Zatrzymanie się na autostradzie jest możliwe wyłącznie w przypadku awarii. Przepis ten wynika z dużych prędkości poruszających się pojazdów i możliwości stworzenia dodatkowego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Przed opuszczeniem auta trzeba kolejno:
włączyć światła awaryjne,
założyć kamizelkę odblaskową,
upewnić się, że możemy opuścić pojazd,
poprosić pasażerów o przejście za barierki,
ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem.
Dopiero po takim zabezpieczeniu miejsca można wezwać pomoc drogową.
Wezwanie pomocy drogowej
Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z zarządcą autostrady i poinformowanie go o zdarzeniu. To konieczne nawet wtedy, gdy chcemy skorzystać z samodzielnie wybranej pomocy drogowej. Specjalistyczna ekipa wezwana za pośrednictwem centrum alarmowego musi bowiem odpowiednio zabezpieczyć miejsce postoju. W Wielkopolsce jedną z firm świadczących pomoc w razie awarii na autostradzie jest pomoc drogowa CUBE-TRANS. Przedsiębiorstwo oferuje usługi całodobowe i wykonuje drobne naprawy na trasie. Warto pamiętać, że holowanie aut na autostradach we własnym zakresie jest niedozwolone. Może tego dokonać wyłącznie licencjonowana firma.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana