Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega przekładka silnika i czy warto ją wykonać?
Właściciele samochodów osobowych niekiedy po pewnym czasie przestają być zadowoleni z osiągów swojego auta. Mechanicy oferują wówczas wiele różnych technik na poprawę możliwości pojazdu. Jedną z nich jest swap, czyli przekładka silnika. Na czym to dokładnie polega, czego można się spodziewać po takim zabiegu i czy warto go wykonać? Piszemy w artykule.
Swap, czyli przekładka silnika – co to?
Swap to dość skomplikowana forma tuningowania auta, polegająca na przełożeniu jednostki napędowej z jednego pojazdu do drugiego. Z pozoru brzmi to dość prosto, jednak wykonanie tej czynności w praktyce nie jest łatwe. Problemy mogą się pojawiać już na etapie poszukiwania odpowiedniego „dawcy”. Trzeba tu bowiem zwrócić uwagę na kompatybilność ze skrzynią biegów, turbosprężarką i innymi podzespołami. Poza tym, taka modyfikacja wymaga dysponowania specjalnym sprzętem. Swap może natomiast faktycznie poprawić osiągi samochodu, a w dodatku jest tańszy niż wykonanie generalnej naprawy silnika.
Przeczytaj również: Kiedy można liczyć na samochód zastępczy?
Jakie są zagrożenia związane z przekładką silnika?
Oprócz trudności w znalezieniu dobrze dopasowanego silnika z innego auta, ryzyko wiąże się z ewentualnym złym stanem technicznym takiej „nowej” części. Dodatkowo, sama jednostka napędowa nie wystarczy do wykonania swap-u. Potrzebny jest także osprzęt peryferyjny w postaci okablowania czy komputera pojazdowego. To jednak nie koniec możliwych problemów. Każdorazowa zmiana mocy silnika, zgodnie z obowiązującym prawem, wymaga nie tylko zgłoszenia, ale także weryfikacji przez diagnostę. O modyfikacji trzeba też poinformować firmę ubezpieczeniową.
Przeczytaj również: Które części w samochodzie najczęściej podlegają wymianie?
Komu zlecić wykonanie przekładki silnika?
Pomimo wielu przeszkód związanych z przekładką silnika z jednego auta do drugiego w celu jego „podrasowania”, nie brakuje chętnych na tego typu chiptuning. Przed ostateczną decyzją warto pamiętać o późniejszym dopełnieniu formalności związanych ze zmianą w dowodzie rejestracyjnym oraz wybrać dobry warsztat mechaniczny. Jedną z firm zajmujących się naprawami zmodyfikowanych samochodów jest Warsztat samochodowy Przemysława Wróbla. Przedsiębiorstwo specjalizuje się również w elektronice i diagnostyce samochodowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana