Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega leasing samochodu?
Oprócz wynajmu czy kredytu samochodowego istnieje jeszcze trzecia możliwość – leasing. Z naszego poradnika dowiesz się, jaka jest jego definicja. Na czym dokładnie polega? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj rodzaje leasingu. Jakie są wymagane formalności i jaka jest wysokość raty leasingowej? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Leasing samochodu – definicja
Leasing samochodu to umowa, którą zawiera przedsiębiorstwo leasingowe a leasingobiorca. Może nią zostać osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ale także przedsiębiorca. Właścicielem auta jest firma leasingowa. Użytkownikiem jest natomiast leasingobiorca. Korzystanie z pojazdu jest możliwe dzięki ustalonej umowie. Po jej zakończeniu użytkownik może zwrócić pojazd bądź je wykupić. Jest to dobra alternatywa dla wynajmowania czy wzięcia kredytu.
Przeczytaj również: Czy samochód z leasingu można wykupić na własność?
Jakie wyodrębnia się rodzaje leasingu?
Leasing samochodowy ma różne odsłony. To Ty decydujesz, który z nich jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Wyróżnia się:
- leasing z wykupem – najpopularniejszy rodzaj. Sprowadza się do tego, że leasingobiorca przy końcu umowy staje się właścicielem pojazdu. Spośród niego można wyróżnić leasing: operacyjny, finansowy, zwrotny. Pierwszy pozwala na korzyści podatkowe i łatwe księgowanie. Leasingobiorca może otrzymać przychód poprzez początkową wpłatę i leasingowe raty. Z momentem zakończenia umowy leasingobiorca może wykupić pojazd. Symboliczna wartość wynosi na przykład 1%. Zwykle umowa trwa 24-48 miesięcy. Finansowy za to przypomina nabycie pojazdu na kredyt. Co ciekawe, kosztem podatkowym dla leasingobiorcy są amortyzacyjne odpisy. Również część odsetkowa leasingowych rat. Co więcej, pokrywa także koszty konserwacji pojazdu. Uznaje się go jako dostawę towarów – leasingobiorca płaci VAT według odpowiedniej dawki. Z kolei zwrotny może być operacyjny lub finansowy. Dzięki niemu przedsiębiorca może uzyskać płynność finansową. W przypadku, gdy firma ma trwałe środki, to jest możliwe odsprzedanie ich przedsiębiorstwu leasingowemu. Potem może je wziąć od niej w leasing,
- leasing z serwisem – poza ofertą finansowania pojazdu, leasingobiorca musi użyć co najmniej dwóch dodatkowych usług na przykład serwisu. Niestety po zakończeniu umowy nie ma możliwości nabycia pojazdu,
- Full Service Leasing – leasing samochodu jest w tym przypadku długoterminowy. Leasingodawca ponosi odpowiedzialność za koszty, które wiąże się z użytkowaniem auta. W sytuacji, gdy wystąpi wymóg wymiany opon czy napraw szkód albo wykonania przeglądu, to używający nie musi tego opłacać. Wadą tej opcji jest brak możliwości nabycia auta po zakończeniu umowy.
Wysokość raty leasingowej
Zastanawiasz się nad leasingiem samochodu używanego? Poznaj czynniki, jakie wpływają na wysokość raty leasingowej:
- własny wkład,
- okres umowy,
- wartość pojazdu,
- marka i model samochodu,
- wartość wykupu auta,
- status klienta.
Wpływają na nie także poziom stóp procentowych, roczny limit stóp procentowych oraz cena ubezpieczenia komunikacyjnego.
Wymagane formalności
W celu ubiegania się o otrzymanie tej formy wsparcia finansowego musisz dopełnić formalności. Wszystko zależy od wymagań firmy leasingowej. W przypadku klientów indywidualnych procedura zazwyczaj wiąże się z koniecznością przedstawienia dokumentów. Są to:
- zaświadczenie o zatrudnieniu – kopia umowy o pracę,
- wyciąg z rachunku bankowego – potwierdza wpływy wynagrodzenia z ostatnich miesięcy.
Natomiast przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą powinni dostarczyć:
- zaświadczenie o nadaniu – NIP i REGON,
- umowy spółki – w sytuacji spółki cywilnej.
W przypadku starania się o leasing jako spółka prawa handlowego, dostarcz:
- umowę spółki – w postaci aktu notarialnego,
- zaświadczenie o numerze REGON i NIP.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana