Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego autobusu?
W przypadku auta osobowego, a nawet dostawczego kluczowym parametrem jest przebieg, opcja silnikowa i wyposażenie. Autobusy to zupełnie inne pojazdy i ich zakup wiąże się z nieco innym podejściem. Zwłaszcza że na zakup autobusu używanego należy poświęcić znacznie więcej środków niż w przypadku innych pojazdów użytkowych. Oto najważniejsze zasady zakupu autobusu z rynku wtórnego! Poznaj je przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie.
Po pierwsze – ustal przeznaczenie autobusu
Mogłoby się wydawać, że autobusy wykorzystywane są tylko w jednym celu – do przewozu pasażerów. Jednak jak zauważa właściciel firmy „Erika Stanisław Stojak” w Małopolsce, dzisiaj autobusy znajdują zastosowanie nie tylko w transporcie miejskim. Sporo firm wykorzystuje je również do tworzenia tzw. party busów lub oldschoolowych restauracji. Dlatego w pewnych sytuacjach utrzymany w idealnym stanie autobus nie będzie odpowiednim wyborem. Co więcej, starszy i wysłużony egzemplarz lepiej wpasuje się w klimat, jaki planuje stworzyć przedsiębiorca.
Po drugie – spójrz na wyposażenie
Autobusy produkowane obecnie nie mają zbyt wiele wspólnego z modelami sprzed kilkudziesięciu lat. Teraz ich warianty wyposażenia dostosowuje się do przewozu lokalnego lub międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem komfortu. Dlatego najlepsze autobusy używane powinny mieć udogodnienia w formie:
wygodnych foteli;
barku dla podróżnych;
klimatyzacji (nadal nie we wszystkich modelach jest standardem);
sieci bezprzewodowej WI-FI;
telewizorów;
portów do ładowania urządzeń przenośnych.
Zwróć uwagę nie tylko na samo wyposażenie, ale również jego stan. W pewnych przypadkach (fotele, telewizory) łatwo jest dokonać modernizacji. Natomiast inne elementy ważne dla pasażerów często są niemożliwe do taniej i szybkiej naprawy.
Po trzecie – stan techniczny pojazdu i przebieg
Ogólna kondycja autobusu ma pewien związek z jego przebiegiem. Jednak producenci autobusów konstruują je ze świadomością przejechania przez nie milionów kilometrów w czasie kilkunastu lat. Dlatego pojazdy z przebiegiem 700 czy 800 tysięcy kilometrów są jak najbardziej użyteczne dla wielu przewoźników jeszcze przez wiele lat. Oczywiście nie powinno się bagatelizować widocznych śladów wyeksploatowania, bo niesprawny autobus może sprawiać ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu i wycieczki. Pojazdy turystyczne zawsze powinny mieć aktualne badanie techniczne oraz niezbędne dokumenty, dlatego szukaj tylko takich ofert.
Zakup autobusu z drugiej ręki to nie takie trudne zadanie. Kluczem jest znalezienie dobrej firmy, która dysponuje sprawdzonymi markami i modelami utrzymanymi w dobrej kondycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana