Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kim jest rzeczoznawca samochodowy i w czym może pomóc?
Chcesz sprzedać auto? A może potrzebujesz wycenić jego wartość? Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy samochodowego! Dowiedz się, kiedy jest potrzebna jego pomoc i czym się zajmuje. O czym jeszcze warto wiedzieć przed skorzystaniem z usług specjalisty? Poznaj jego cennik. Poszerz wiedzę w zakresie zadań rzeczoznawców motoryzacyjnych!
Kto to rzeczoznawca? Główne zadania
Biegły rzeczoznawca samochodowy zajmuje się głównie wyceną pojazdów. Specjalizuje się w technice samochodowej. Dodatkowo wycenia szkody i ustala, jak doszło do ich powstania. Dzięki wiedzy może zrekonstruować zdarzenia drogowe. Pozwala mu to na odtworzenie zdarzenia i ustalenie, z jaką prędkością auta się poruszały. Poprzez opinię można następnie ustalić, kto wywołał wypadek.
Przeczytaj również: Komu i kiedy należy się ubytek wartości pojazdu po wypadku?
Z rzeczoznawcą samochodowym współpracują:
- towarzystwa ubezpieczeniowe,
- indywidualni klienci,
- warsztaty samochodowe,
- inne firmy – zajmujące się obrotem autami.
Ponadto specjaliści zajmują się wydawaniem opinii. Zlecają je sądy.
O czym dobrze jest wiedzieć przed skorzystaniem z usługi?
Rzeczoznawca samochodowy w Krakowie lub innym mieście powinien spełniać pewne wymagania. Tylko wtedy może świadczyć usługi. W związku z tym upewnij się, że osoba, którą wybrałeś, ma certyfikat wydany przez uprawnioną do tego jednostkę. Sprawdź także, czy ma pozwolenie na wykonywanie zawodu. Najlepiej zapoznaj się z ogólną listą rzeczoznawców samochodowych. Jest to szczególnie ważne, gdyż przez brak uprawnień opracowany kosztorys będzie się wiązał ze stratą pieniędzy. W tym przypadku uzyskanie odszkodowania jest niemożliwe.
Warto wiedzieć, że jeśli chcesz skorzystać z usługi profesjonalisty, przygotuj dotychczasową dokumentację. Powinny się w niej znaleźć:
- zdjęcia – z miejsca zdarzenia,
- pisma związane z pojazdem,
- dokumenty uzyskane od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Poza tym przygotuj pisemne oświadczenie. Opisz w nim zdarzenie. Przykładem może być kolizja lub wypadek. W sytuacji, gdy została wezwana policja, dołącz notatkę.
Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy specjalisty?
Rzeczoznawca motoryzacyjny ma wiedzę w dziedzinie techniki samochodowej, która jest potrzebna. Kiedy warto skorzystać z jego pomocy? W następujących przypadkach:
- przed sprzedaniem pojazdu – dotyczy to w szczególności rzadkich modeli. Ekspert określi wartość auta, koszty użytkowania czy stan techniczny,
- przed nabyciem droższego auta z wtórnego rynku – oprócz kontroli, czy pojazd jest powypadkowy, specjalista bada warstwy lakiernicze. W ten sposób uchronisz się przed zakupem samochodu, który jest uszkodzony,
- po naprawie pojazdu,
- przed przetransportowaniem uszkodzonego samochodu z zagranicy.
Cennik rzeczoznawcy
Czy wiesz, że rzeczoznawcy sami ustalają stawki za swoje usługi? Ponieważ na rynku jest duża konkurencja, dobrze jest porównać oferty i wybrać dobrego specjalistę, którego usługi są tanie. Najbardziej potrzebny będzie w przypadku wymogu ubezpieczenia używanego auta. Dotyczy to szczególnie pojazdów zabytkowych. Cennik usług przedstawia się następująco:
- wycena wartości pojazdu osobowego – 300-500 złotych,
- wycena wartości motocykla – 200-400 złotych,
- wycena wartości ciężarówki – 400-600 złotych,
- zweryfikowanie jakości naprawy auta – 500 złotych.
Za opinię w zakresie kosztów naprawy na bazie dokumentów zapłacisz około 300 złotych. Oszacowanie szkód w aucie to cena rzędu 400-600 złotych. Weź także pod uwagę dodatkowe koszty dojazdu na miejsce. Za każdy kilometr zapłacisz 1 złoty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana