Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy konieczna jest wymiana chłodnicy oleju?
Nowoczesne silniki samochodowe ze względu na wysokie osiągi wymagają utrzymania temperatury na odpowiednim poziomie. To właśnie dlatego chłodnice oleju, wcześniej wykorzystywane głównie autach sportowych i wyczynowych, obecnie widuje się w znacznej większości nowszych modeli samochodów. Za co one właściwie odpowiadają? Kiedy wiadomo, że chłodnica wymaga wymiany? Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.
Rola chłodnicy oleju w samochodach
Chłodnica oleju to niewielki element o nieskomplikowanej budowie, który odpowiada za chłodzenie oleju. Mimo swoich rozmiarów chłodnica odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu samochodu. To dzięki niej środek smarny wykorzystywany do smarowania części mechanicznych i przekładni utrzymuje optymalną temperaturę. Sprawna chłodnica oleju niweluje ryzyko uszkodzenia poszczególnych podzespołów pojazdu. To z kolei przekłada się na większą żywotność samochodu, co bez wątpienia ograniczy wydatki na wszelkiego rodzaju prace serwisowe. W zależności od wybranego modelu olej samochodowy chłodzony jest na dwa sposoby. W pierwszym przypadku wykorzystuje się pęd powietrza. Chłodnica bezpośrednia umieszczana jest w miejscu ze swobodnym przepływem powietrza, na przykład pod podłogą. Jej montaż jest stosunkowo prosty. Alternatywą dla powyższego rozwiązania jest chłodnica pośrednia. W tym przypadku obieg płynu chłodniczego jest wspólny z układem chłodzenia silnika. Dzięki temu chłodnica odpowiada również za rozgrzewanie oleju silnikowego.
Przeczytaj również: Jak działa chłodnica w samochodzie osobowym?
Objawy i skutki awarii chłodnicy oleju
Pod Twoim samochodem pojawia się czarna plama oleju? W komorze silnika widoczne są zauważalne ślady wycieku? Są to najczęstsze objawy uszkodzonej chłodnicy. Powodują one znaczne ubytki środka smarnego, a przy tym mogą prowadzić do zatarcia lub zniszczenia silnika. Jak widać, konsekwencje eksploatacji samochodu z niesprawną chłodnicą mogą być bolesne. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości udaj się do specjalistycznego warsztatu. Radiator Service to firma zajmująca się nie tylko naprawą, ale także regeneracją i sprzedażą chłodnic oraz klimatyzacji. Poważną usterką chłodnicy jest jej rozszczelnienie. Taka sytuacja prowadzi do zmieszania się środka chłodniczego z olejem, co kończy się obniżeniem sprawności układu chłodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana