Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie zalety zapewnia wyłączenie AdBlue?
W trosce o naszą planetę, producenci pojazdów wzbogacają niektóre modele silników w system redukcji spalin, którego zadaniem jest rozkład szkodliwego tlenku azotu. Zabieg ten jest dość prosty – w układzie wydechowym montowany jest specjalny układ SCR, dozujący roztwór mocznika, tzw. AdBlue. Niestety, poza korzyściami tego rozwiązania, pociąga za sobą ryzyko poważnych awarii.
Jakie problemy może powodować aktywny AdBlue?
Obecność systemu redukcji spalin pociąga za sobą możliwość wystąpienia kosztownych usterek, zwłaszcza w przypadku samochodów ciężarowych. Z uwagi na skład płynu AdBlue, który w dwóch trzecich składa się z wody, przy temperaturach poniżej zera, bardzo często zamarza, w efekcie uszkadzając cały układ dozujący. Ponadto każdy, nawet najmniejszy problem z pracą tego systemu, skutkuje przejściem pojazdu w tryb awaryjny, co uniemożliwia dalszą jazdę. Jest to szczególnie uciążliwe dla kierowców ciężarówek, autobusów oraz maszyn rolniczych i budowlanych. Do tego dochodzi kwestia kosztów tankowania płynu AdBlue, zwłaszcza w przypadku dużych samochodów oraz wyższego zużycia paliwa.
Jak przebiega proces wyłączenia systemu redukcji spalin?
Usługa AdBlue off polega na komputerowym wyłączeniu wszystkich elementów składowych układu SCR: czujnika temperatury i ciśnienia, pompy, zbiornika płynu oraz czujnika NOx kontrolującego poziom azotu w spalinach. Warto zaznaczyć, że nie wpływa to w żaden sposób na pracę i osiągi silnika. Takie działanie jest uzasadnione zwłaszcza w samochodach ciężarowych, tirach czy autobusach, w przypadku aut osobowych może okazać się nieopłacalne. Decydując się na dezaktywację AdBlue, kierowcy minimalizują ryzyko pojawienia się awarii, która będzie się wiązała z wysokimi kosztami serwisowania.
Gdzie najlepiej skorzystać z usługi wyłączenia układu Adblue?
Przeprowadzenie usługi programowego usuwania układu AdBlue warto powierzyć profesjonalnemu serwisowi, jakim jest DAF Centrum. Tylko wtedy zyskamy pewność, że cały proces zostanie wykonany umiejętnie, na dedykowanym do tego sprzęcie. Doświadczeni pracownicy, przed wyłączeniem AdBlue powinni zapoznać się z systemem i wykonać diagnostykę, a po zakończonej usłudze zoptymalizować oprogramowanie sterownika silnika, tak by wykluczyć możliwość pojawienia się jakichkolwiek błędów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana