Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wymienić tarcze hamulcowe?
Hamowanie to najważniejszy manewr podczas jazdy samochodem. Aby było ono skuteczne, a droga hamowania możliwie jak najkrótsza, niezbędne są prawidłowo funkcjonujące podzespoły, takie jak klocki i tarcze hamulcowe. W artykule podpowiadamy, jakie oznaki świadczą o konieczności wymiany tych elementów. Piszemy też o tym, jak powinna przebiegać ich wymiana i kto może jej dokonać.
Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe – sygnały
Stan techniczny tarcz hamulcowych zwykle sprawdza się przy użyciu specjalistycznych narzędzi, najlepiej w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Jak wyjaśniają specjaliści, tarcze należy bezwzględnie wymienić wówczas, gdy są one zbyt cienkie. Poza tym, oznakami zużycia jest pojawienie się charakterystycznego rantu i wytarcie środka powierzchni. Podobnie jest w przypadku wykrycia rys, nierównomiernego koloru czy korozji. Dlaczego to takie ważne? Zbyt cienkie tarcze szybciej się nagrzewają i są bardziej podatne na pęknięcia. Kierowcy powinni również zwracać uwagę na nietypowe symptomy, takie jak drgania kierownicy, wibracje podczas hamowania czy pulsowanie pedału hamulca.
Jak wymienia się tarcze hamulcowe?
Aby dokonać wymiany tarcz hamulcowych, w pierwszej kolejności należy zdjąć koła. Następnie należy usunąć zawleczki z zacisku (o ile występują w danym aucie), odkręcić zacisk i wyjąć klocki hamulcowe. Kolejnym krokiem jest demontaż jarzma zacisku i wreszcie – odkręcenie tarcz. Ważne jest, aby poszczególne części dokładnie oczyścić z rdzy i różnych zanieczyszczeń. Montując nowe tarcze, trzeba pamiętać o usunięciu z niej oleju ochronnego. Aby ułatwić sobie późniejsze naprawy, zaleca się zabezpieczyć powierzchnię styku tarczy z felgą za pomocą smaru miedziowego lub ceramicznego.
Czy można dokonać wymiany samodzielnie?
Chociaż czynność wymiany tarcz hamulcowych jest stosunkowo prosta i szybka, nie zaleca się dokonywać takiej wymiany samodzielnie, jeśli nie dysponujemy wiedzą i specjalnymi narzędziami. Wówczas wygodniej i bezpieczniej jest zlecić to zadanie fachowcom. Kierowcy, którzy pasjonują się motoryzacją, a proste naprawy i wymiany podzespołów nie stanowią dla nich problemu, powinni pamiętać o zakupie wysokiej jakości podzespołów. Szeroki wybór części samochodowych oferuje hurtownia samochodowa S-Auto. Firma zapewnia również doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego produktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana