Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak myć motocykl? Poradnik
Motocykle mają wiele zalet, od swoich wymiarów po prędkość, jaką osiągają. Zastanawiasz się, jak o nie dbać? W naszym artykule pokazujemy, jakie akcesoria będą Ci potrzebne do pielęgnacji, mycia i ochrony motocykla. Myjka ciśnieniowa, szmatka z mikrofibry czy pianownica? Poznaj preparaty do mycia sprzętu motocyklowego. Dowiedz się więcej!
Jakie akcesoria kupić do mycia motocykla?
W dobrym sklepie z motocyklami znajdziesz przydatne akcesoria do mycia, pielęgnacji i ochrony. Należą do nich:
- aktywna piana o neutralnym pH,
- szampon,
- pianownica lub opryskiwacz,
- preparat do czyszczenia felg,
- gąbka z mikrofibrą lub rękawica do mycia,
- pędzelki,
- wiadra.
Piany aktywnej używa na samym początku zabiegu. Przez to spłuczesz zanieczyszczenia. Wskazówka: Wybierz taki produkt, który nie niszczy lakieru czy powierzchni elementów z metalu. Kosztuje około 20 złotych za litr. Z kolei pianownica pozwala na aplikację piany aktywnej. Opryskiwacze znajdziesz w sklepach ogrodniczych czy budowlanych. Zapłacisz za nie około 20-30 złotych. Droższe są pianownice – kosztują około 100-120 złotych. Mogą być ręczne lub podłączane do ciśnieniowej myjki. Szampon za to możesz wybrać specjalny do samochodów.
Przeczytaj również: Oprzyrządowanie niezbędne do serwisowania motocykli
A może mikrofibra?
Szmatka z mikrofibry wraz z gąbką odpowiadają za brak uszkodzenia lakieru podczas mycia. Warto wiedzieć, że ścinki z koszulek lub irchy są zbyt ostre dla lakieru. Dlatego wybierz odpowiednio utkany ręcznik z mikrofibry, który kupisz za około 10 złotych. Chłonie on wilgoć, a przy tym nie rysuje lakieru i nie zostawia smug. Przygotuj także drugi ręcznik bądź zwykłe szmatki z mikrofibry. Wytrzesz nimi części, na których może się gromadzić brud. Przykładem mogą być koła, wydech czy wahacz.
Myjka ciśnieniowa
Motocykle można myć także myjką ciśnieniową. Nie istnieją żadne ograniczenia poza tym, aby uważać na takie części jak:
- łożyska kół,
- uszczelki widelca,
- łańcuch,
- elektryczne złącza,
- wahacz.
Należy uważać, gdyż zawierają delikatne uszczelnienia. Można je łatwo zniszczyć mocnym strumieniem wody. Zapobiegniesz w ten sposób zakłóceń w systemie elektrycznym motocykla.
W jaki sposób przeprowadzać czyszczenie?
Rezultat Twojej pracy zależy w większości od zastosowanych do mycia preparatów. Dokonując ich wyboru, weź pod uwagę ich skuteczność czy bezpieczeństwo dla sprzętu. Dotyczy to szczególnie części takich jak:
- klocki,
- uszczelki,
- hamulcowe tarcze,
- przewody.
Przed zakupem sprawdź, czy są przyjazne środowisku. Dobrym rozwiązaniem są specjalne zestawy do pielęgnacji. Obejmują wszystkie wymagane artykuły. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na samodzielnym wybieraniu właściwych preparatów. Do wyboru masz zestaw do czyszczenia w formie skrzynki. Znajdziesz w niej standardowe środki do czyszczenia, pielęgnacji i ochrony sprzętu. Inną opcją jest zestaw składający się z:
- biodegradowalnego środka,
- preparatu ochronnego,
- gąbki,
- worka.
Jak pielęgnować motocykl?
Umycie i osuszenie to jeszcze nie wszystko. Serwis motocykla obejmuje również pielęgnację. Użyj do tego różnych środków. Zależy Ci na odświeżeniu wyglądu części z plastiku i gumy, które nie są niemalowane czy owiewek? Wypróbuj sprawdzone preparaty dostępne w sklepach! Dzięki niemu powstanie ochronna warstwa. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu zabrudzeń.
Siedzenie z kolei możesz zabezpieczyć przed światłem słonecznym specjalnym środkiem czy zmniejszysz poślizg. Chcesz się pozbyć zmatowień na powierzchniach z aluminium i chromu? Zastosuj pastę polerską!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana