Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa chłodnica w samochodzie osobowym?
Układ chłodzenia w pojeździe zasilanym silnikiem spalinowych, mimo stosunkowo prostej budowy jest jednym z ważniejszych. Odpowiada bowiem za odprowadzanie nadmiaru ciepła z jednostki napędowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa chłodnica w samochodzie osobowym i z jakich elementów zbudowany jest układ chłodzenia, przeczytaj artykuł.
Dlaczego układ chłodzenia jest ważny?
Działanie silnika spalinowego polega na spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej. Proces ten, wraz z tarciem wywołanym pracą elementów silnika powoduje wzrost temperatury. Zbyt wysoka temperatura pracy silnika bardzo szybko prowadzi do uszkodzeń, a nawet jego unieruchomienia poprzez zatarcie. Wzrost temperatury płynu chłodzącego widać na wskaźniku temperatury silnika lub sygnalizowany jest przez lampkę kontrolną. Specjaliści przestrzegają przed jazdą autem z uszkodzonym układem chłodzącym i zalecają jak najszybszy kontakt z odpowiednim serwisem samochodowych. Dobrym adresem jest firma Sadło Chłodnice, która w śląskiej miejscowości Sośnicowice dorabia, naprawia i sprzedaje chłodnice samochodowe cieczy, powietrza i oleju.
Przeczytaj również: Kiedy konieczna jest wymiana chłodnicy oleju?
Jak zbudowany jest samochodowy układ chłodzenia?
Układ chłodzenia dopowiada za utrzymywanie optymalnej temperatury silnika. Zbudowany jest przewodów, termostatu, pompy wody, nagrzewnicy, czujników temperatury, zbiornika wyrównawczego oraz wentylatora. Ważną częścią układu chłodzenia są specjalne kanały, które pozwalają cieczy chłodzącej przechodzić przez blok silnika. Newralgicznym elementem jest jednak chłodnica.
Działanie chłodnicy płynu chłodzącego
Płyn chłodzący w cieczowym układzie chłodzenia krąży dzięki pracy pompy wodnej. Przechodzi przez kanały bloku silnika, gdzie nagrzewa się do wysokiej temperatury. Następnie kierowany jest do chłodnicy samochodowej, która zbudowana jest z metalowych rurek. Tutaj ciecz traci ciepło poprzez przepływ powietrza wywołany ruchem pojazdu. Jeśli temperatura jest bliska wrzeniu, to dodatkowo uruchamiany jest wentylator, który pomaga obniżyć temperaturę cieczy. Schłodzona ciecz trafia do silnika i cały proces powtarza się od nowa. Warto więc dbać o kondycję chłodnicy i co pewien czas zdecydować się na czyszczenie całego układu chłodzenia. Najlepiej w sprawdzonym serwisie, choćby takim jak wspomniana wcześniej firma Sadło Chłodnice.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana