Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dbać o stan techniczny ciężarówki?
Samochody ciężarowe należą do najmocniej eksploatowanych pojazdów. Przejeżdżają setki tysięcy kilometrów, obciążone wielotonowymi ładunkami. Nietrudno więc o pojawienie się o usterek, które w przypadku ciężarówek mają ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach. Dlatego tak ważne jest dbanie o ich stan techniczny i kontrolowanie go przed wyruszeniem w podróż.
Podstawę stanowi terminowe przeprowadzanie corocznych badań technicznych, podczas których serwisanci sprawdzają m.in. stan ogumienia, sprawność hamulców i układu kierowniczego, działanie silnika i układu wydechowego, stan zawieszenia i nadwozia. Ale na tych obowiązkowych przeglądach technicznych ciężarówek starania o utrzymanie ich w dobrym stanie nie mogą się skończyć. Za każdym razem, gdy siadamy za kierownicą, musimy zwracać uwagę, czy nie pojawiły się jakieś usterki.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze usterki w samochodach ciężarowych?
Najczęstsze awarie samochodów ciężarowych
Wśród najczęściej spotykanych uszkodzeń, wymagających jak najszybszej wizyty w warsztacie, wymienić należałoby na pewno problemy z układem kierowniczym. Nawet niewielkiego luzu na kierownicy nie wolno lekceważyć. Podobnie jak luzu wyczuwanego przy zmianie biegów, szczególnie gdy towarzyszą mu niepokojące dźwięki, takie jak zgrzytanie i piszczenie. Odkładanie naprawy na później skończy się tym, że trzeba będzie wymienić całą przekładnię, co wiąże się ze sporym wydatkiem. – W żadnym wypadku nie wolno też ignorować choćby najmniejszych problemów z hamowaniem, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy staną się one przyczyną kolizji – dodaje przedstawiciel firmy ADF Serwis, zajmującej się naprawą ciężarówek.
Prawidłowa eksploatacja samochodów ciężarowych
Pamiętać trzeba o wymianie płynów eksploatacyjnych, ponieważ przeterminowany płyn hamulcowy czy olej silnikowy mogą spowodować uszkodzenia podzespołów ciężarówki. Należy również sprawdzać, czy nie dochodzi do wycieków tych płynów, podobnie zresztą jak i paliwa. Szczególną troską o stan pojazdu wykazać się trzeba w sezonie zimowym. Zarówno w kwestii wymiany wspomnianych płynów, jak i usuwania lodu i śniegu z nadwozia pojazdu. Zapominanie o takich czynnościach stać się może przyczyną nie tylko otrzymania mandatu, ale także, co gorsza, tworzenia zagrożenia na drodze. Na koniec przypomnijmy jeszcze o tym, aby na czas wymieniać ogumienie na zimowe, a później znów na letnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana