Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy samochód z leasingu można wykupić na własność?
Leasing samochodów to usługa, z której korzysta wielu przedsiębiorców, ponieważ często z ich punktu widzenia jest ona bardziej opłacalna niż kredyt. Opcja ta pozwala zachować płynność finansową, a koszty eksploatacji pojazdu nie są mocno odczuwalne. Po upływie okresu zawartego w umowie część leasingobiorców zastanawia się, czy takie auto mogą wykupić na własność, czy też nie. Co należy wiedzieć w tej kwestii? Podpowiadamy.
Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?
Obecnie firmy leasingowe oferują dwa rodzaje leasingu — operacyjny i finansowy. Różnią się one nie tylko kwestiami podatkowymi, ale też sposobem przechodzenia własności przedmiotu leasingu. W tym pierwszym przypadku przedsiębiorca, który korzysta z tej usługi, ma prawo zakupu przedmiotu po zakończeniu umowy, ponieważ był on w jego środkach trwałych. Z kolei w przypadku leasingu finansowego, gdy kontrakt wygasa, własność przedmiotu automatycznie przechodzi na korzystającego.
Przeczytaj również: Na czym polega leasing samochodu?
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego na rzecz działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy mogą wykupić w ramach prowadzonej działalności gospodarczej auto, z jakiego korzystali w ramach usługi, jaką jest leasing samochodów. Toruń to miasto, gdzie wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Wówczas muszą jednak pamiętać, że jest to czynność inna niż fakturowanie rat leasingowych, ponieważ leasing jest usługą, a wykup auta dostawą towaru. Z tego powodu pojazd można albo wprowadzić do firmy jako środek trwały, albo ująć w kosztach firmowych. W tym drugim przypadku jednak jego wartość nie może przekraczać 10 000 zł. Jeżeli jest ona wyższa, wówczas podatnik ma obowiązek wprowadzenia pojazdu do środków trwałych i jego amortyzacji.
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego na cele prywatne
Firmy leasingowe mogą przedstawić ofertę wykupu prywatnego auta. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo w ramach leasingu operacyjnego z prowadzonej działalności, wykupić pojazd w celu użytkowania prywatnego. Takie kwestie należy ustalić ze specjalistami, którzy reprezentują przedmiot, jakim jest na przykład Firma leasingowa EFL. Wówczas oczywiście nie ma się prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury. Dodatkowo wydatki związane z wykupem auta niezaliczane są do kosztów przychodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana