Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czego unikać, aby nie doszło do wywrócenia cysterny?
Ciecz transportowana cysterną jest ładunkiem o bardzo dużej mocy. Ruch powoduje ciągłe, a w niektórych przypadkach także dynamiczne, przemieszczanie się środka ciężkości. Każdy gwałtowny manewr, nawet przy niewielkich prędkościach, może skutkować wywróceniem maszyny. Z tego powodu kierowcy takich pojazdów powinni zachować szczególną ostrożność. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakich zasad należy przestrzegać, aby uniknąć przewrócenia się cysterny.
Jak ruch pojazdu wpływa na ciecz podczas transportu?
Ładunek w stanie ciekłym reaguje na najmniejszy ruch pojazdu, którym jest transportowany. Przyspieszanie skutkuje przesuwaniem się cieczy na tył zbiornika, natomiast hamowanie powoduje jej gwałtowne uderzenie o przeciwległą ścianę. W rezultacie droga hamowania się wydłuża — sytuację tę można sobie wyobrazić jako pchanie do przodu zatrzymującego się wielkogabarytowego pojazdu. Na zakrętach, a także w trakcie zmian pasów ruchu, ciecz również pozostaje ruchoma, ale przemieszcza się na boki. Cysterny posiadają specjalne przegrody stabilizujące płyny, ale nie są one w stanie do końca wyeliminować działania siły bezwładności. Z tego względu osoby, które transportują ciecze w cysternach, muszą przejść specjalne szkolenia dla kierowców C+E.
Jak bezpiecznie transportować ciecz cysterną?
Podczas wykonywania przewozu cysternowego niezwykle ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa, takich jak:
unikanie transportu cysterny, która jest napełniona tylko częściowo,
zachowanie zwiększonej odległości od poprzedzającego pojazdu,
wjeżdżanie w zakręt ze zmniejszoną prędkością,
unikanie gwałtownych przyśpieszeń i nagłych hamowań,
dłuższe przetrzymywanie pedału hamulca podczas hamowania,
płynne i ostrożne przejeżdżanie przez ronda.
Oczywiście nie ma zbioru zasad, które w pełni wyeliminują ryzyko przewrócenia się cysterny podczas transportu, jednak wyjątkowo pomocne są szkolenia uzupełniające dla kierowców, którzy starają się o uprawnienia ADR. Dla swoich pracowników organizuje je na przykład firma Trans Polonia Group w Tczewie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana